#Zrozumieć AI, czyli podcasty o sztucznej inteligencji na Business Insider i Onet

#ZrozumiećAI to seria podcastów, których celem jest umożliwienie szerokiemu gronu osób lepsze poznanie świata sztucznej inteligencji. Rozmowy z zaproszonymi gości publikowane są na Business Insider oraz w podcastach Onetu. Do tej pory zrealizowane zostały 2 odcinki, które wprowadzają słuchaczy w podstawowe zagadnienia i historię AI. W planie są już kolejne nagrania a każdy z nich ma być dedykowany innemu tematowi związanemu ze sztuczną inteligencją.

#ZrozumiećAI 1. Podstawowe pojęcia sztucznej inteligencji i jej możliwości

Gośćmi pierwszego odcinka byli: Maria Janicka, ekspertka ds. sztucznej inteligencji w Synerise oraz Petros Psyllos, naukowiec, programista, przedsiębiorca i bloger, 1 z 30 wiodących innowatorów w Europie wg Forbesa oraz 1 z 10 najzdolniejszych wynalazców w Polsce według MIT Review.

Podczas pierwszego odcinka prowadzący podcast, Paweł Pilarczyk (założyciel i redaktor naczelny ITbiznes.pl), rozmawiał ze swoimi gośćmi na temat różnic między szeroką sztuczną inteligencją (ang. general AI) a wyspecjalizowaną (ang. narrow AI), pochodzenia pojęcia AI, miejsca machine learning wśród szerokiej i złożonej dziedziny, jaką jest AI. Nie zabrakło także dyskusji na temat możliwości uzyskania świadomości przez sztuczną inteligencję oraz potencjalnych zagrożeń, jakie się z nią wiążą.

Link do odcinka 1.

#ZrozumiećAI 2. Historia sztucznej inteligencji

Chociaż o sztucznej inteligencji zrobiło się głośno w ostatnich latach, jest to dziedzina z całkiem bogatą i ciekawą historią. Z drugiego odcinka dowiecie się więcej na temat:

  • pierwszych koncepcji „świadomych maszyn” sięgających jeszcze czasów Kartezjusza,
  • testu Turinga,
  • przełomowego roku 1956 (konferencja w Dartmouth),
  • wirtualnej psychoterapeutce o imieniu ELIZA
  • sukcesów AI w pokonywaniu mistrzów szachów czy gry w Go.

Gośćmi drugiego odcinka byli: Anna Isakow, content marketer & specjalistka QA w Sovva oraz Tomasz Stanisławek, ekspert w dziedzinie ekstrakcji informacji i automatyzacji procesów biznesowych w Applica.ai.

Link do odcinka 2.

Gdzie publikowane są podcasty #Zrozumieć AI?

Pomysłodawcą oraz prowadzącym serię podcastów jest Paweł Pilarczyk, założyciel i redaktor naczelny ITbiznes.pl. Partnerem inicjatywy jest firma Synerise.

Rozmowy o AI znajdziesz na Business Insider oraz w podcastach Onetu.

Poszukujesz dodatkowych informacji na temat podstawowych pojęć AI i historii rozwoju tej dziedziny? Znajdziesz je także na SIBIZ: w słowniku AI i artykule o historii sztucznej inteligencji.