Test Turinga: pytania dla inteligentnych maszyn

Test Turinga: czym jest i kto go stworzył?

Test jest efektem prac badawczych Alana Turinga, naukowca uważanego za ojca sztucznej inteligencji. Został opisany jeszcze w latach 50-tych XX wieku w tekście Computing Machinery and Intelligence. Test jest sposobem na weryfikację, czy dana maszyna (dziś powiedzielibyśmy już – program komputerowy/bot) potrafi komunikować się na poziomie porównywalnym do człowieka.

Jak przebiega test Turinga?

Test jest rozmową prowadzoną w języku naturalnym przez człowieka (sędziego) z rozmówcami (obiektami badania), wśród których znajdują się zarówno prawdziwi ludzi, jak i maszyny. Pierwotnie test Turinga odbywał się „przez ścianę”. Dzisiaj jest realizowany po prostu z użyciem komputerów. Jeśli maszynie uda się oszukać sędziów, że jest człowiekiem – test uznaje się za zaliczony. Przynajmniej teoretycznie, ponieważ aż do tej pory nikomu nie udało się go zdać.

Źródło filmu: Youtube, kanał TED-ED.

Kontrowersje wokół przejścia testu dla inteligentnych maszyn

Deklaracje zdania testu pojawiały się już kilkukrotnie. Do najbardziej nagłośnionego zdarzenia doszło w 2012 roku, z okazji wydarzenia zorganizowanego w 100 rocznicę urodzin Turinga. Wtedy bot o imieniu Eugene Goostman teoretycznie przeszedł weryfikację. Wygrana, choć nagłaśniania przez czołowe media, nie jest jednak do końca wiarygodna. Powód? Bot komunikujący się w języku angielskim udawał, że jest nastoletnim chłopcem z Odessy. Sędziowie uznali więc jego nielogiczne i nietypowe odpowiedzi za braki językowe (rodzimym języki chłopca miał być j. rosyjski) i różnicę kulturową.

Test Turinga na przełomie XX i XXI wieku

W latach 90-tych zaczął odbywać się konkurs o Nagrodę Loebnera, który bazował właśnie na teście Turinga. W roku 2019 konkurs odbył się po raz ostatni. Żadna z inteligentnych maszyn, która walczyła o zwycięstwo nie oszukała sędziów na tyle, by zaliczyć test. Są jednak powody, by mówić o rozwoju systemów konwersacyjnych opartych na sztucznej inteligencji. Startujące w konkursie boty: Mitsuku czy UberBot uważa się dzisiaj za jedne z najlepszych na świecie. W 2019 pojawia się też po raz pierwszy polski akcent! Do konkursu o Nagrodę Loebnera zgłoszono Evę, która choć jak wszystkie konkursowe boty prowadzi rozmowę po angielsku, powstała w Polsce – w firmie Stanusch Technologies.

Prognozy na przyszłość: kiedy maszyna zda test?

R.R. Kurzweil, futurolog i autor książki Nadchodzi osobliwość uważa, że rok 2021 może być właśnie tym, w którym maszyna zda test Turinga. Bez “uproszczeń”. Jeśli te przewidywania sprawdzą się, będzie to kamień milowy dla rozwoju AI.