Najlepsze książki o sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja to pojęcie, które coraz częściej przewija się w naszym codziennym życiu. Świat rozwijających się technologii to również obszar do ciekawych refleksji oraz dywagacji na temat przyszłości, co zaowocowało licznymi publikacjami. Jakie książki o sztucznej inteligencji warto przeczytać? Przedstawiamy zestaw lektur, z którymi sami mieliśmy okazję się zapoznać i znaleźliśmy w nich treści warte polecenia! Książki przywołane poniżej dostępne są w języku polskim. Jeśli macie jednak możliwość przeczytania ich w oryginale, tym bardziej zachęcamy do lektury.

Książki o sztucznej inteligencji: propozycje od SIBIZ

Poniższa lista oczywiście nie wyczerpuje tematu książek o sztucznej inteligencji. Z pewnością będziemy ją rozwijać i poszerzać o kolejne polecenia.

1. „Nadchodzi osobliwość”, Raymond „Ray” Kurzweil

Nadchodzi osobliwość - Raymond Ray Kurzweil
Wydawca: Kurhaus Publishing

Ta książka o sztucznej inteligencji to prawdziwy hit! Jeśli jeszcze nie czytaliście, właśnie od niej warto zacząć. Publikacja stanowi kontynuację innych dzieł Kurzweila: „Wiek maszyn duchowych” z 1999 roku oraz „Wiek maszyn inteligentnych” z 1990 roku.

Autor prezentuje hipotetyczny obraz przyszłości, w której ogromny wpływ na ludzkie umysły wywiera technologia. Tytułowa Osobliwość (ang. Singularity) jest w niej efektem połączenia genetyki, nanotechnologii oraz sztucznej inteligencji rozwijającej się w obrębie robotyki. 

Kurzweil w „Nadchodzi osobliwość” zwraca uwagę na fakt wykładniczego rozwoju technologii. Podkreśla, że przełomy technologiczne następują po sobie w coraz krótszych odstępach czasu. Według futurologa, przeznaczeniem naszej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną (ostatecznie: ewolucja człowieka w byt już niebiologiczny). Tytułowa Osobliwość ma nadejść, wg prognozy, w 2045 roku. Według wizji Raya Kurzweila w naszych organizmach będą funkcjonować miliardy nanorobotów odpowiedzialnych za jak najlepsze funkcjonowanie naszych organizmów, czego efektem ma być nieśmiertelność. „Nadchodzi osobliwość” to jedna z najciekawszych książek o sztucznej inteligencji. Dla laika może być momentami trudna w odbiorze, ze względu na wielu naukowych odniesień, jednak warto potraktować ją jako wyzwanie. 

2. „Jak stworzyć umysł”, Raymond „Ray” Kurzweil

R. Kurweil Jak stworzyć umysł
Wydawca: Studio Astropsychologii

Kolejna publikacja Raya Kurzweila to także fascynująca wizja przyszłości. Wydana w 2012 roku. „Jak stworzyć umysł” to seria naukowych faktów, które futurolog prezentuje w języku przystępnym dla przeciętnego odbiorcy.

Kurzweil przedstawia, w jaki sposób funkcjonuje mózg oraz tworzy myśli. Wybitny futurolog przywiązuje również ogromną uwagę do rozwoju ludzkiej inteligencji, która ma wpływ na radzenie sobie z wyzwaniami, jakie stawia przed nami współczesny świat. W książce poznajemy ludzki umysł, który nieustanie się rozwija, co pozwala do dokonywania kolejnych przełomów. Kurzweil dochodzi do wniosku, że kluczem do tworzenia inteligentnych maszyn jest przede wszystkim zrozumienie procesów zachodzących w ludzkim mózgu, a tym zajmuje się inżyniera odwrotna mózgu.

3. „Życie 3.0. Człowiek w erze sztucznej inteligencji”, Max Tegmark

zycie 3.0 mag tegmark
Wydawca: Prószyński i S-ka.

W książce opublikowanej w 2017 roku, Max Tegmark kompleksowo podchodzi do zagadnienia sztucznej inteligencji oraz prezentuje różne spojrzenia na przyszłość z jej udziałem. Głównym zagadnieniem interesującym profesora MIT jest wpływ technologii AI na najważniejsze aspekty funkcjonowania świata – jak zmieni się prawo, przestępczość, relacje społeczne, a nawet: jak będą wyglądać konflikty zbrojne.

„Życie 3.0” prezentuje różne punkty widzenia i znajdują się w niej również kontrowersyjne zagadnienia, jakimi jest superinteligencja maszyn oraz ich ewentualna świadomość, która wzbudza skrajne emocje. Czytelnik poznaje różne koncepcje przyszłości z udziałem sztucznej inteligencji i sam wyrabia sobie opinie, jakie on by chciał świata. Książka o sztucznej inteligencji jest pozycją obowiązkową dla każdej osoby fascynującej się futurystycznymi wizjami.

Literatura, która jest inspiracją

Rewolucja z udziałem AI już trwa. Idąc za teoriami Raya Kurzweila można śmiało stwierdzić, że z każdym rokiem możemy się spodziewać kolejnych przełomów, które diametralnie zmienią nasze życie. Przywołując powyższe książki o sztucznej inteligencji, trzeba zaznaczyć, że są one nie tylko opisaniem tego, co już w branży istnieje, ale też inspiracją dla świata nowoczesnych technologii. Prognozy przedstawione w powyższych lekturach często dotyczącą rozpoczynającej się właśnie dekady (lata 20-te), ale też lat 30-tych, 40-tych XXI wieku. Czy przedstawione w nich wizje rzeczywistości się sprawdzą? Właśnie wkraczamy w erę wielkich zmian o globalnym zasięgu, więc wiele tez będziemy mieli okazję zweryfikować osobiście.