GATO od Deep Mind: czy zbliżamy się do AGI?
Deep Mind ogłasza, że jest już blisko stworzenia generalnej sztucznej inteligencji. Czy model GATO rzeczywiście jest rozwiązaniem o zdolnościach dorównujących tym ludzkim albo przynajmniej zbliża nas w tym kierunku? Dowiedz się, co dzisiaj wiemy o GATO dzięki ekspertom z Deep Mind.
DeepMind wprowadził nowy system sztucznej inteligencji. Może on wykonywać już dzisiaj ponad 600 różnych zadań, a więc ze wszystkich znanych, do tej pory przedstawionych światu rozwiązań AI, posiada jedno z najszerszych spektrum działania i możliwości. Czy rzeczywiście jest to jednak równoznaczne z AGI?
Czym jest AGI i dlaczego tyle się o tym mówi?
Generalna sztuczna inteligencja (AGI) to system, który posiada wiedzę i umiejętności, które pozwalają mu na samodzielne myślenie i działanie. Osiągnięcie poziomu AGI, czyli sztucznej inteligencji o sprawności ludzkiego umysłu we wszystkich aspektach, uważane jest za ostateczne wyzwanie dla całej gałęzi wiedzy jaką jest AI. Algorytmy, które dzisiaj funkcjonują to tzw. wąska sztuczna inteligencja, czyli wyspecjalizowane w wykonywaniu konkretnych zadań (np. chatbot do konwersacji czy algorytm do rozpoznawania zdjęć, program do katalogowania dokumentów).
Co potrafi generalny agent GATO?
Według informacji podanych przez ekspertów na blogu DeepMind:
Gato działa jako multimodalna, wielozadaniowa i wieloucieleśniona generalistyczna polityka. Ta sama sieć o tych samych wagach może odtwarzać Atari, opisywać obrazy, czatować, układać bloki z prawdziwym ramieniem robota i nie tylko, a także decydować, czy wyprowadzić tekst, momenty obrotowe stawów, naciśnięcia klawiszy lub inne tokeny w zależności od kontekstu.
źródło: https://www.deepmind.com/publications/a-generalist-agent
Połączenie różnych umiejętności w jednym
Na blogu DeepMind zamieszczono także grafikę pokazującą, w jaki sposób wstępnie przeszkolony model może wykonywać m.in.:
- podpisy do obrazów,
- angażować się w interaktywny dialog,
- kontrolować ramię robota.
Z informacji podanych przez badaczy DeepMind wynika, że “generalny agent” jest rozwiązaniem multizadaniowym, multimodalnym i wytrenowanym na ogromnych zbiorach danych. Czy jeste jednak w stanie podjąć dowolne zadanie, które może wykonać człowiek? Z podanych informacji wynika, że nie. Rozwój AI wciąż jednak przyśpiesza i GATO z pewnością jest wartym odnotowania rozwiązaniem.
O Deep Mind
Deep Mind to brytyjskie przedsiębiorstwo utworzone w 2010 roku, w 2014 przejęte przez Google. O DM zrobiło się głośno, gdy w 2016 roku program komputerowy AlphaGo pokonał zawodowych graczy w go, która jest uważana za najtrudniejszą grę świata.
Źródła: wszystkie informacje i ilustracje pochodzą z bloga Deep Mind, ze wspólnego artykułu badaczy:
Scott Reed, Konrad Żołna, Emilio Parisotto, Sergio Gómez Colmenarejo, Alexander Novikov, Gabriel Barth-Maron, Mai Giménez, Yury Sulsky, Jackie Kay, Jost Tobias Springenberg, Tom Eccles, Jake Bruce, Ali Razavi, Ashley Edwards, Nicolas Heess, Yutian Chen, Raia Hadsell, Oriol Vinyals, Mahyar Bordbar, and Nando de Freitas.