Co słychać u popularnych asystentów głosowych? Rozwój Siri i Alexy.

Czołowi asystenci głosowi, tacy jak Siri, Alexa czy Google Asystent cały czas rozwijają się, wzbogacając się o nowe funkcjonalności. Coraz więcej uwagi ich twórcy poświęcają też na zapewnienie lepszych doświadczeń użytkownikom końcowym głosowych asystentów. Od niedawna Alexa od Amazona potrafi przeprowadzić wywiad zdrowotny i połączyć z lekarzem. Siri od Apple natomiast przemawia nowym głosem – neutralnym płciowo. Niewykluczone, że w przyszłości będzie też porozumiewać się po polsku.

Alexa: zapyta o objawy i połączy z lekarzem

Użytkownicy Alexy zaniepokojeni swoim stanem zdrowia, mogą poprosić głosowego asystenta o przeprowadzenie z nimi krótkiego wywiadu na temat ich samopoczucia. Aby wywołać taka rozmowę wystarczy wydać polecenie “Alexa, I want to talk to a doctor,”. Po opisaniu symptomów, Alexa postara się wskazać potencjalne przyczyny takiego stanu. Rozmowa z Alexą nie jest oczywiście poradą lekarską, jednak głosowy asystent potrafi także łączyć z odpowiednimi specjalistami – bezpośrednio z call center Teledoc.  

Wdrożenie funkcjonalności to efekt współpracy Amazon z Teladoc Health. Usługa jest obecnie dostępna tylko w USA i jedynie w wersji anglojęzycznej. Użytkownicy mogą skorzystać z porady zarówno przez smartfony, jak i inteligentne głośniki. Teladoc Health i Amazon informują także, że pracują nad umożliwienie teleporad z profesjonalistami także w wersji video.  

Siri przemówi głosem Quinn – nienacechowanym płciowo

W najnowszej wersji Apple (15.4) znalazły się też zmiany dotyczące Siri. Udostępniony został nowy głos, który nie brzmi ani męsko, ani kobieco. Jest neutralny płciowo i znajdziemy go pod imieniem Quinn (to irlandzkie imię, które nadaje się zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom). Na chwilę obecną dostępny jest tylko w wersji angielskiej.

Wprowadzenie głosu nienacechowanego płciowo może wiązać się z oskarżeniami kierowanymi wobec koncernów technologicznych, które przeważnie tworzą asystentów działających w oparciu o głosy kobiece. Jest to postrzegane przez część konsumentów jako sugestia, że asystowanie użytkownikom i wykonywanie poleceń przypisane jest bardziej do jednej płci. Nie jest to jednak jedyny powód powstania głosu Quinn. Stworzono go przede wszystkim z myślą o osobach nieidentyfikujących się z żadną płcią. Pojawienie się głosu Quinn ma więc odpowiadać strategii Apple odnoszącej się do promowania równości.  

Czy Siri będzie dostępna też w języku polskim?

Wszystkie nowe funkcjonalności pojawiają się w pierwszej kolejności w języku angielskim, jednak z czasem głosowi asystenci „uczą się” także innych języków i dialektów. Język polski nie był do tej pory wspierany przez Apple, jednak pojawiają się pierwsze wzmianki, że to niebawem może się zmienić.

Jak podaje serwis Tabletowo.pl w serwisie LinkedIn pojawiło się ogłoszenie, z którego wynika, że Apple szuka specjalistów do prac nad polskojęzyczną głosową asystentką. Do zadań pracownika należałby odsłuch i transkrypcja plików audio oraz badanie reakcji ze strony asystentki. Czy rzeczywiście z Siri już niedługo będziemy mogli porozmawiać w j. polskim? Nie jest to pewne, ponieważ oficjalnie Apple nie wydał takiego komunikatu. Nie wiadomo jednak, jaka byłaby data premiery usługi w j. polskim.  

Źródła:

  1. https://oiot.pl/alexa-objawy-choroby-teleporada-przez-glosnik/
  2. https://teladochealth.com/newsroom/press/release/Teladoc-Health-and-Amazon-Team-Up-to-Launch-Teladoc-on-Alexa/
  3. https://www.tabletowo.pl/siri-po-polsku-apple-szuka-pracownikow/