Co potrafi AI? 10 zastosowań sztucznej inteligencji.

O tym, że postęp dokonujący się w dziedzinie sztucznej inteligencji nabiera gwałtownego rozpędu, nie trzeba już dzisiaj nikogo przekonywać. Nad wykładniczo rozwijającą się technologią pracują  giganci Doliny Krzemowej, przeznaczając miliardy dolarów na kolejne inwestycje. Jednocześnie liczne gałęzie biznesu i przemysłu walczą o to, by stać się beneficjentami zmian, które już nie tylko nadchodzą. Są po prostu dostępne niemal na wyciągnięcie ręki. Dlaczego jednak AI jest coraz częściej uznawana za „kluczową technologię” dla budowania przewagi konkurencyjnej w biznesie? Po co kolejne państwa, w tym Polska, tworzą własne strategie rozwoju AI? Wartość technologii AI można zrozumieć, przyglądając się jej możliwościom.

Z artykułu dowiesz się:

  • co AI potrafi już dzisiaj?
  • czy z maszyną można rozmawiać jak z człowiekiem?
  • w jakich grach AI może nas pokonać już dzisiaj?
  • czy AI będzie naszym lekarzem?
  • jak za pomocą AI tworzy się fake newsy?
  • czy obecne umiejętności będą jeszcze rozwijane w przyszłości?

Co potrafi AI? 10 przykładów zastosowania sztucznej inteligencji.

Zastosowania AI są bardzo różnorodne i możliwe do adaptacji w wielu branżach, gałęziach biznesu i przemysłu. Zadania, jakie może wykonać AI coraz bardziej zadziwiają, a czasem wręcz przypominają scenariusze filmów science-fiction. Rozwój sztucznej inteligencji jest jednak jak najbardziej realny. I dzieje się tu i teraz. Poniżej przedstawiamy listę 10 ciekawych zastosowań AI, odpowiadając na tytułowe pytanie: co potrafi AI i to już dzisiaj?

1. Prowadzi rozmowę na poziomie porównywalnym do człowieka

Maszyna potrafiące prowadzić dialog z człowiekiem na poziomie niemal ludzkim to jedna z idei, która leży u podstaw tworzenia sztucznej inteligencji. Interesował się nią sam „ojciec AI” – Alan Turing.  Stworzony przez niego w latach 50-tych ubiegłego wieku test Turinga miał oceniać właśnie tę jedną, niezwykle ważną umiejętność maszyn: prowadzanie rozmowy na tyle swobodnie, by rozmówca nie wykrył, że rozmawia z maszyną.

Jak blisko spełnienia tej idei jesteśmy dzisiaj? Okazuje się, że całkiem niedaleko. Pierwsze wzmianki o „zdaniu testu Turinga” pojawiły się w 2014 roku. Przypisywane były programowi o nazwie Eugene Goostman, który udawał 13-letniego chłopca z Ukrainy. Wynik nie został jednak powszechnie uznany. Głównie ze względu na pewne „uproszczenia”, na których oparli się twórcy (nadanie osobowości nastolatka, który porozumiewał się nie w swoim rodzimym języku).

Nie przeszkadza to jednak twórcom sztucznej inteligencji tworzyć kolejnych algorytmów, które za zadanie „zdać test Turinga”. Wiele z takich projektów były prezentowych chociażby w międzynarodowym konkursie o Nagrodę Loebnera. Wśród nich są na przykład takie boty jak Mitsuku, Uberbot, czy nawet polska Eva. Nie ulega wątpliwości, że prędzej czy później test Turinga zostanie zdany. Futuruloga R. Kurzweila szacuję datę zdania testu Turinga na 2028 rok. Tymczasem jednak już dzisiaj możemy sprawnie rozmawiać w setkami botów na www, w mediach społecznościowych, aplikacjach mobilnych. Wiele z tych wytrenowanych systemów konwersacyjnych potrafi obsłużyć zapytania użytkowników z 90-98% „poprawnością”.

2. Pełni funkcję osobistego asystenta

Wiele wskazuje na to, że osobiści asystenci zasilani sztuczną inteligencją przybiorą formę głosową. Wszystkie badania i raporty dotyczące tego zjawiska wskazują na jego wzrastającą popularność, zarówno w USA, jak i Europie. Voiceboty już dzisiaj potrafią poszukiwać dla nas informacji w internecie, umówić dla nas spotkanie, prowadzić nasz terminarz, przypominać o ważnych deadline’ach,  tłumaczyć dla nas na żywo treści w innym języku.

Warto zwrócić też uwagę na fakt, że również sam mechanizm voicebotów opiera się na sztucznej inteligencji. To dzięki niej głos zamieniany jest na tekst, a treść odpowiedzi zwrotnej ponownie zamieniana jest głos. Już od 2017 roku AI potrafi lepiej rozpoznać przez telefon ludzki głos niż drugi człowiek!

3. Gra w gry, a nawet pokonuje w nich „ludzkich mistrzów”

co potrafi AI gra w szachy

Opracowywanie programów komputerowych, które potrafią podejmować rozgrywki w rozmaitych dyscyplinach na poziomie ludzkim już od dłuższego czasu interesuje twórców sztucznej inteligencji. Dokonywanie obliczeń w błyskawicznym tempie to wielka przewaga inteligentnych algorytmów nad ludzkim umysłem, a więc pokonanie człowieka w szachach, pokerze czy podobnych konkurencjach od zawsze eksperci od AI uważali tylko za „kwestię czasu”. I nie pomylili się. Prawo Moora od zawsze działało na korzyść maszyn: wzrastająca moc obliczeniowa to coraz szybsze i sprawniejsze działanie AI. 

Jeszcze w 1997 roku komputer DeepBlue pokonał mistrza świata w szachach. To wydarzenie z pewnością było wielkim przełomem i odbiło się echem w światowych mediach. Po nim następowały kolejne sukcesy programów komputerowych w zmaganiach z człowiekiem. W 2011 komputer Watson IBM wygrał z ludźmi w teleturnieju Jeoparty (polski Va Banque). W 2017 najlepsi na świecie gracze pokerowi zostali pokonani przez Libratusa, natomiast w najtrudniejszej na świecie grze w go wygrał program AlphaGo. Nie ulega już wątpliwości, że logiczne rozgrywki to jest to, w czym AI sprawdza się lepiej od ludzkiego mózgu i to już dzisiaj.

4. Samodzielnie prowadzi pojazdy

Autonomiczne pojazdy prowadzone bez udziału człowieka są sterowane właśnie sztuczną inteligencją. Chociaż niestety pojawiły się już wypadki z udziałem takich samochodów, wszystko wskazuje na to, że transportem przyszłości będą właśnie autonomiczne pojazdy. Dzisiaj takie maszyny są testowane m.in. przez Google, Teslę, Baidu, Ubera oraz koncerny samochodowe.

Długoletni szef Generel Motors, Bob Lutz, prognozuje, że autonomiczne samochody będę rzadziej powodowały wypadki niż ludzie. I właśnie ten aspekt obok przesłanek ekonomicznych będzie powodem, dla którego autonomiczne pojazdy zdominują obecny rynek samochodowy:

„…auta prowadzone przez ludzi zostaną prawnie przegonione z autostrad. Punkt krytyczny zostanie osiągnięty, gdy 20-30% pojazdów będzie w pełni autonomicznych. Państwa spojrzą na statystyki wypadków i zorientują się, że ludzie powodują 99,99% z nich. „

5. Tworzy: pisze książki, maluje obrazy lub komponuje melodie

Twórcze działania od zawsze postrzegane były jako coś, do czego AI ma mniejsze predyspozycje niż człowiek. Okazuje się jednak, że nawet kreatywność można „rozpracować” mocą obliczeniową. Powstały już programy, które potrafią malować obrazy czy komponować melodie. Jakiś czas temu głośno zrobiło się o AI, która napisała książkę i przeszła przez pierwszy etap konkursu literackiego. Mało brakowało a sztuczna inteligencja wygrałaby nagrodę literacką im. Shinichiego Hoshi. W książce napisanej przez AI brakowało podobno „głębszej analizy postaci” 😉.

6. Rozpoznaje zapachy

W 2019 roku świat obiegła wiadomość, że sztuczna inteligencja nauczyła się rozpoznawać zapachy. Jak program przyswoił tego typu informację? Okazuje się, że można to zrobić wyposażając program w zestaw odpowiednich danych. W tym konkretnym przypadku skorzystano z metody głębokiego uczenia maszynowego, któremu poddano sieć neuronową. Danymi wejściowymi były informacje na temat zapachów: zarówno te subiektywne pochodzące od ludzi, jak i dane chemiczne konkretnych związków. Dysponując tą „podwójną próbą”, AI potrafi z dużą dokładnością rozpoznać nawet zapach.

7. Tworzy fałszywe zdjęcia i filmy

co potrafi AI tworzenie fake newsy

To jedna z najbardziej „mrocznych” zastosowań sztucznej inteligencji, której rzeczywiście powinniśmy się obawiać. Możliwość podrabiania czyjegoś głosu czy montowania fałszywego filmu, który wygląda jak prawdziwe nagranie może być wielkim zagrożeniem, jakie przyniesie AI. Za pomocą sztucznej inteligencji można już dzisiaj stworzyć film z nieistniejącą osobą, która wygląda zupełnie jak prawdziwa a także zmienić film w niemal dowolny sposób prawdziwe video. Możliwości modyfikacji podlega również głos. To niestety ogromne możliwości do tworzenia fake newsów, z którym jeszcze nie do końca wiemy, jak będziemy sobie radzić.

8. Kontroluje zachowanie całych społeczności

O programach zasilanych AI, które potrafią rozpoznawać ludzkie twarze a także monitorować przemieszczanie się ludzi słyszymy coraz częściej. Jednym ze najgłośniejszych i najbardziej zaawansowanych na świecie projektów w tym zakresie jest „Bystre Oko”, które już dziś śledzi obywateli Chin. Program potrafi rozpoznawać twarze ludzi nawet w dużym tłumie, a swoim zasięgiem nie na sobie równych na całym świecie.

9. Diagnozuje i wspomaga leczenie

Medycyna może być jedną z głównych dziedzin, które staną się beneficjentami sztucznej inteligencji. Idealnym przykładem jest system diagnostyczny Deep Patient (Nowy Jork), który na podstawie 700 000 przypadków (to dane, w które go zasilono) rozpoznaje objawy kilkudziesięciu chorób.  

Czy w przyszłości zgodzimy się, aby diagnozowały nas inteligentne algorytmy zamiast medyka? Być może nie, ale lekarz, który wspomaga się analizą wyników dostarczonych przez maszynę to z pewnością realny scenariusz i to już bardzo bliskiej przyszłości.

10. Robotyzuje procesy w przemyśle i biznesie, częściowo zastępując człowieka

Automatyzacja procesów biznesowych opiera się dzisiaj w dużej mierze o AI. Za pomocą zasilanych sztuczną inteligencją voicebotów i chatbotów automatyzuje i robotyzuje się dzisiaj procesy obsługi klienta w call center czy wewnętrzną komunikację w organizacji. Także procesy biurowe, w tym księgowe coraz częściej są dzisiaj optymalizowane w ten sposób. AI daje firmom olbrzymie możliwości cięcia kosztów i usprawniania działań. Ta droga budowania przewagi konkurencyjnej widoczna jest dzisiaj zarówno w przemyśle, jak i biznesie (branża finansowa, ubezpieczeniowa, logistyczna, e-commerce, analiza danych, HR i rekrutacja). Proces ten będzie przybierał na sile w kolejnych latach.  

Co potrafi AI dzisiaj a co będzie umieć jutro?

co potrafi AI dzisiaj a co będzie umieć jutro

Zastosowania AI są z pewnością już dzisiaj bardzo szerokie. Większość z nich już dzisiaj jest na bardzo zaawansowanym etapie, który umożliwia rzeczywiste korzystanie z tych możliwości. Sztuczna inteligencja mimo, że nie zdała jeszcze testu Turinga świetnie radzi sobie w konwersacji z człowiekiem, diagnozowaniu, prowadzeniu samochodu, wspieraniu procesów biznesowych. Żadne z tych zastosowań z pewnością nie jest „ślepą uliczką”, są to raczej kierunki, które będą rozwijane dalej w stronę jeszcze większej samodzielności AI. Choć moment uzyskania przez AI inteligencji porównywalnej do ludzkiej jeszcze przed nami, z pewnością każdego dnia jest o coraz bliższy.