AMD 30-krotnie podniesie wydajność energetyczną mikroprocesorów
Do 2025 roku, czyli w niewiele ponad 3 lata, firma Advanced Micro Devices (AMD) zamierza podnieść wydajność energetyczną swoich mikroprocesorów aż 30-krotnie! Wyzwanie dotyczy procesorów AMD EPYC i akceleratorów AMD Instinct w aplikacjach AI i HPC działających na akcelerowanych węzłach obliczeniowych. To właśnie ten hardware może być kluczowy dla dalszego rozwoju sztucznej inteligencji i wspierać odkrycia naukowe.
30-krotny wzrost efektywności dla wybranych procesorów cel ambitny, ponieważ aż o 150% przekracza standardowy trend rynkowy z ostatnich 5 lat. Kluczowe jest jednak zastosowanie samych procesorów w akcelerowanych węzłach obliczeniowych.
Dlaczego mikroprocesory są tak ważne w rozwoju AI?
W kontekście rozwoju sztucznej inteligencji często mówi się o inteligentnych algorytmach oraz o ilości i jakości danych, którymi są zasilane. Jednak także hardware nie pozostaje bez znaczenia dla rozwoju AI. Mikroprocesory wpływając na moc obliczeniową, a to właśnie jest kluczowa tam, gdzie bada się ogromne zbiory danych.
Akcelerowane węzły obliczeniowe na duża skalę znajdują zastosowanie w badaniach naukowych i przy symulacjach komputerowych. „Dostarczają” one moce obliczeniowe wykorzystywane przez naukowców do osiągania przełomowych odkryć w wielu dziedzinach: medycynie i badaniu genomu, farmacji (poszukiwanie nowych leków), prognozowaniu zagrożeń (zmiany klimatu, epidemie).
AMD stawia ambitne cele dla mikroprocesorów
AMD postawiło sobie ambitny cel, aby za 5 lat koszt energetyczny jednego obliczenia był aż o 97% niższy. Jednocześnie przedstawiciel firmy wyjaśnia, dlaczego postawiono akurat takie wyzwanie:
Przyszłe ulepszenia są coraz trudniejsze, a postępy w imię Prawa Moore’a znacznie spowolniły. 30-krotne zwiększenie efektywności energetycznej w ciągu 5 lat to będzie imponujące osiągnięcie techniczne, które odpowiednio zademonstruje siłę technologii AMD oraz nacisk firmy na zrównoważony rozwój środowiskowy” – tłumaczy Addison Snell, dyrektor generalny Intersect360 Research.
Dowiedz się więcej: Czym jest wzrost wykładniczy i jak ma się do wzrostu mocy obliczeniowej procesorów?
Zmiana wydajności energetycznej procesorów częścią większej strategii
Przedstawiona powyżej inicjatywa AMD jest częścią nowych założeń firmy. Tegoroczny raport przedstawia 4 kluczowe obszary, w których AMD planuje podejmować dalsze działania aż do 2030 roku:
- cyfrowy wpływ,
- zarządzanie środowiskowe,
- odpowiedzialność za łańcuch dostaw oraz różnorodność,
- przynależność i integracja.
O AMD
Advanced Micro Devices Inc, to amerykańskie przedsiębiorstwo produkujące elektronikę: mikroprocesory, płyty główne, chipsety, karty graficzne. Od 2009 roku za produkcję dla AMD odpowiada spółka Global Foundries.
AMD jest jedynym realnie liczącym się konkurentem firmy Intel, dominanta rynku układów scalonych i mikroprocesorów znajdujących się w komputerach osobistych.
Źródło: https://itwiz.pl/amd-chce-30-krotnie-podniesc-efektywnosc-energetyczna-swoich-procesorow/